Skocz do zawartości
Ciri

Miody pitne

Rekomendowane odpowiedzi

W zale??no??ci od proporcji miodu i wody mamy â??p????torakâ? (1 czÄ???Ä? miodu na 1/2 wody), â??dw??jniakâ? (1:1), â??tr??jniakâ? (1:2), itd. By obni??yÄ? koszt wyrobu miodu pitnego mo??na czÄ???Ä? miodu zastÄ?piÄ? cukrem. Najd??u??ej (co najmniej 8 lat) fermentujÄ? â??p????torakiâ? i â??dw??jniakiâ? â?? dlatego sÄ? tak cenne. Miody l??ejsze (â??piÄ?takâ?, â??czw??rniakâ?) po 7-8 miesiÄ?cach nadajÄ? siÄ? do picia.

 

Miody pitne

Je??li zamiast wody u??yjemy soku z sezonowych owoc??w, a zamiast cukru â?? miodu â?? uzyskamy pitny mi??d owocowy o przyjemnym zapachu i smaku. Sok lub miazgÄ? owocowÄ? nale??y poddaÄ? fermentacji â?? tak jak przy wyrobie wina.

 

Domowy wyr??b miodu pitnego przebiega w czterech etapach. Najpierw musimy przygotowaÄ? matkÄ? dro??d??owÄ?, nastÄ?pnie tzw. brzeczkÄ? czyli roztw??r miodu i wody, kt??ry po przegotowaniu poddaje siÄ? fermentacji i dojrzewaniu.

 

SzklankÄ? przegotowanej, ostudzonej wody wlewamy do p????toralitrowej butelki i wsypujemy paczkÄ? dro??d??y winnych. Zatykamy korkiem z waty i odstawiamy w ciep??ym miejscu do nastÄ?pnego dnia. Teraz dodajemy ??y??eczkÄ? cukru â?? po 3-4 dniach fermentacji pojawi siÄ? piana, ??wiadczÄ?ca o poczÄ?tku fermentacji. Zawarto??Ä? butelki przelewamy do wiÄ?kszej, dolewamy p???? litra przegotowanego i ostudzonego roztworu miodu (proporcje zale??ne od tego, jaki typ miodu chcemy uzyskaÄ?). NastÄ?pnego dnia obfita piana ??wiadczy o prawid??owej fermentacji. OtrzymanÄ? matkÄ? mo??emy zaszczepiÄ? nawet 25 l brzeczki.

 

Mi??d pszczeli wa??ymy i rozpuszczamy w letniej wodzie w proporcjach zale??nych od typu miodu pitnego, jaki chcemy uzyskaÄ?. Mi??d p??ynny mierzymy w litrach, mi??d skrystalizowany â?? w kilogramach â?? pamiÄ?taÄ?, ??e 1 litr miodu to 1,4 kg. Otrzymany roztw??r gotujemy w du??ym garnku uwa??ajÄ?c, by nie wykipia??. Po p???? godzinie nale??y uzupe??niÄ? odparowana wodÄ?. PianÄ?, kt??ra pojawi siÄ? na brzeczce zbieramy ??y??ka cedzakowÄ?. BrzeczkÄ? po przegotowaniu nale??y ostudziÄ? pod przykryciem.

 

OstudzonÄ? brzeczkÄ? wlewamy do gÄ?siorka, dodajemy po??ywkÄ? dla dro??d??y (kupuje siÄ? jÄ? wraz z dro??d??ami winnymi), trochÄ? kwasku cytrynowego z wodÄ? i matkÄ? dro??d??owÄ?. Zamykamy korkiem z rurkÄ? fermentacyjnÄ? i odstawiamy w miejsce, gdzie mo??emy utrzymaÄ? temp. ok. 18 stopni.

 

Burzliwa fermentacja utrzymuje siÄ? do ok. dw??ch tygodni, po czym piana zanika i nastÄ?puje fermentacja cicha (5-6 tygodni). Po tym czasie ??ciÄ?gnÄ?Ä? wÄ???ykiem p??yn do innego, czystego gÄ?siorka i ponownie za??o??yÄ? korek z rurkÄ? fermentacyjnÄ?. PrzechowywaÄ? w ch??odnym miejscu (10-15 st. C) przez kilka do kilkunastu miesiÄ?cy (w zale??no??ci od typu miodu pitnego). ?šciÄ?ganie p??ynu znad osadu mo??na powt??rzyÄ?, nap??j bÄ?dzie klarowniejszy.

 

Gotowy mi??d pitny, je??li po 2 dniach w temperaturze pokojowej nie mÄ?tnieje, mo??na butelkowaÄ?. Dla lepszego przechowywania butelek stosuje siÄ? te?? ich pasteryzacjÄ?, ale znawcy uwa??ajÄ?, ??e niepasteryzowany mi??d pitny im starszy, tym smaczniejszy.

 

Proponowane poni??ej przepisy... dla amator??w szybkiego wyrobu miodu pitnego (od 8 miesiÄ?cy do roku) w oparciu o broszurÄ? Koktajle, nalewki, wina, miody i piwa domowym sposobem (Alojzy Cerski, Wyd. Prasowe Pozna?? 1989) to sk??adniki dla â??tr??jniak??wâ? i â??czw??rniak??wâ?, kt??re uzyskamy stosujÄ?c siÄ? do powy??ej przedstawionych czterech etap??w domowego wyrobu pitnego miodu.

 

Czw??rniak naturalny wytrawny

Proporcja: 1:3. Na 10 l miodu pitnego potrzeba 2,5 l miodu w p??ynie, 7,5 l wody, 35 g kwasku cytrynowego, 5 g po??ywki dro??d??owej (fosforanu amonowego) i 0,5 l matki dro??d??owej.

 

Czw??rniak kwarciany

Proporcja: 1:3. Na 10 l miodu pitnego potrzeba 2,5 l miodu w p??ynie, 7,5 l wody, 10 g chmielu, 2 g cynamonu, 5 g jag??d ja??owca, 35 g kwasku cytrynowego, 5 g po??ywki, 0,5 l matki dro??d??owej.

 

Tr??jniak naturalny p????s??odki

Proporcja: 1:2, na 10 l miodu pitnego: 3,3 l miodu w p??ynie lub 4,6 kg miodu sta??ego (ew. 2,5 l miodu i 0,8 kg cukru), 6,7 l wody, 40 g kwasku cytrynowego, 4,5 g po??ywki (fosforan amonowy) i 0,5 l matki dro??d??owej.

 

Uwaga: je??li zmieszamy dojrza??y tr??jniak z p????s??odkim winem agrestowym (ew. innym owocowym) w proporcji 1 litr tr??jniaka i p???? litra wina to po p????rocznym le??akowaniu otrzymamy dobre wino miodowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania. Regulamin