Skocz do zawartości

Aktywacja nowych użytkowników
Zakazane produkcje

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
gibson1965

Balzac Honore de - Lilia w dolinie

Rekomendowane odpowiedzi

Balzac Honore de

 

Lilia w dolinie

 

Opis:

 

"Lilia w dolinie" to powiesc Balzaca, kt??ra chyba nalezy uznac za najbardziej romantyczna - a moze nawet za najbardziej autobiograficzna - sposr??d wszystkich jego powiesci. Autobiograficzna - gdyz Balzac (niekochany w dziecinstwie przez wlasna matke) poznal w 1823 roku Laure de Berny, sasiadke swoich rodzic??w, starsza od niego o pietnascie lat. Ich milosc trwala ponad dziesiec lat (mozliwe, ze uczucie to pozwolilo Balzacowi - na sw??j spos??b - poczuc cieplo matczynej milosci, kt??rej zabraklo mu w dziecinstwie). Laura ulatwila Balzacowi wkroczenie na salony arystokracji paryskiej, wspomagala finansowo jego (niestety nieudane) przedsiewziecia (oficyne wydawnicza, drukarnie).

 

"Lilia w dolinie" ukazala sie w czerwcu 1836 roku. Laura de Berny zmarla w tym samym roku (w lipcu), ale jeszcze zdazyla przeczytac ksiazke.

 

Jest to powiesc bardzo romantyczna - i to wlasnie mnie w tym utworze szczeg??lnie zachwycilo. Mlody F??lix de Vandenesse jest szalenczo zakochany w starszej od niego hrabinie Blanche-Henriette de Mortsauf (juz jej pierwsze imie sugeruje czytelnikowi, ze to ona bedzie w powiesci ta lilia). Jest ona zona niemlodego juz i schorowanego hrabiego de Mortsauf (ci dwaj mezczyzni rywalizuja ze soba). P??zniej zreszta pojawia sie w utworze r??wniez lady Dudley, bedaca w mniej wiecej tym samym wieku co Henrietta, ale majaca zupelnie odmienna osobowosc - i to wlasnie dzieki lady Dudley F??lix zakonczy swoja, jesli tak mozna powiedziec, edukacje.

 

Nieslychanie wzrusza mnie w tej powiesci obraz platonicznej milosci Henrietty - i to wobec obu mezczyzn, gdyz nawet wlasnego meza nie darzy ona zmyslowa miloscia (jest to wiec jak gdyby "podw??jne" macierzynskie uczucie). Ta platoniczna milosc jest wspaniale ukazana na tle przepieknych pejzazy Turenii (krainy francuskiej znanej Balzacowi z lat mlodzienczych). Nie wydaje mi sie, ze byloby sluszne traktowanie tego utworu w spos??b jednowymiarowy. Nawet lilia ma tu podw??jna symbolike: jest symbolem czystosci, lecz r??wniez - jako lilia w bukietach F??lixa - jest symbolem jego pozadania. W powiesci wyczuwa sie "podsk??rny" erotyzm - wiec chyba nie mozna zarzucic autorowi taniego sentymentalizmu.

 

Powiesc wywolala we Francji fale krytyki za swoja dwuznacznosc w kwestiach wiernosci malzenskiej (jak tez ze wzgledu na pewne szczeg??ly zakonczenia, kt??rego oczywiscie nie zdradze).

 

Sherlock

 

recenzja z BiblioNETka.pl

 

Okladka/Screeny:

 

9b5affba911d.jpg

 

Opis uploadu:

 

Wielkosc calosci: 184 MB (wielkosc przed spakowaniem)

Czas: 13h 24m 30s

Bit rate: 32kbps

Rodzaj kompresji: .rar

Zawartosc uploadu: plik .mp3

Wersja jezykowa: polska

Czyta: Wlodzimierz Nowakowski

BRAK DANYCH NAPRAWCZYCH

 

 

Download:

 

Ukryta Zawartość

    Treść widoczna tylko dla użytkowników forum DarkSiders. Zaloguj się lub załóż darmowe konto na forum aby uzyskać dostęp bez limitów.

 

Ukryta Zawartość

    Treść widoczna tylko dla użytkowników forum DarkSiders. Zaloguj się lub załóż darmowe konto na forum aby uzyskać dostęp bez limitów.

 

Ukryta Zawartość

    Treść widoczna tylko dla użytkowników forum DarkSiders. Zaloguj się lub załóż darmowe konto na forum aby uzyskać dostęp bez limitów.

 

HASLO:

 

BRAK HASLA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

    • 2 Posts
    • 222 Views
    • 1 Posts
    • 165 Views
    • 1 Posts
    • 160 Views
    • 1 Posts
    • 248 Views
    • 1 Posts
    • 172 Views

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na nasze Warunki użytkowania.